CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A A A A

Od dnia 26 kwietnie 2023 r. w związku z nowelizacją Kodeksu pracy, wchodzi w życie wiele nowych przepisów dotyczących zatrudnienia.  Poniżej przedstawiam najważniejsze z nich:

  1. umowa na czas określony – w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony obowiązkiem pracodawcy będzie wskazanie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie;  
  1. urlop opiekuńczy - pracownikowi będzie przysługiwał w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie:
    • będącej członkiem rodziny (za członka rodziny uważamy syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka) lub
    • zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Urlop ten będzie mógł być wykorzystany jednorazowo lub w częściach. Wymiar urlopu wynosi 5 dni. Za czas urlopu opiekuńczego pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (nieobecność bezpłatna). Urlop będzie udzielany na wniosek pracownika, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (wniosek o ten urlop znajdziecie Państwo na naszych stronach w zakładce Urlopy pracownicze:  Urlopy pracownicze - wniosek o urlop opiekuńczy).

We wniosku nie będą podawane szczegółowe informacje o stanie zdrowia osoby, której pracownik zapewnia osobistą opiekę, a jedynie przyczyna konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika. Za czas urlopu opiekuńczego pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (nieobecność bezpłatna).

  1. zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej - pracownikowi będzie przysługiwało zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Wymiar zwolnienia wynosi 2 dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik korzystający z tego zwolnienia zachowa prawo do połowy wynagrodzenia. Wniosek o takie zwolnienie musi być zgłoszony pracodawcy najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Wniosek o zwolnienie od pracy znajdziecie Państwo na naszych stronach w zakładce Urlopy pracownicze: Urlopy pracownicze - wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej.
  1. elastyczny rozkład czasu pracy - pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia będzie mógł złożyć wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy. Wniosek będzie musiał złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy. Jako elastyczną organizację pracy rozumie się między innymi: obniżenie wymiaru etatu lub pracę zdalną. Jednak rozpatrując wniosek pracownika o elastyczną organizację pracy, pracodawca uwzględniając potrzeby pracownika, bierze pod uwagę potrzeby i możliwości – w tym konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Wniosek ten znajdziecie Państwo na naszych stronach w zakładce Czas pracy: Czas pracy - wniosek o elastyczny rozkład czasu pracy .
  1. wydłużenie urlopu rodzicielskiego - pracownicy będący rodzicami dziecka będą mieli prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:
    • 41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie
    • 43 tygodni – w przypadkach porodu mnogiego.

Urlop rodzicielski w nowym, wyższym niż dotychczas wymiarze nadal będzie przysługiwał łącznie obojgu pracownikom rodzicom dziecka. Każdemu z pracowników rodziców dziecka będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, a prawa tego nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka.

  1. zmiana zasad wykorzystywania urlopu rodzicielskiego - obecnie pracownik ma możliwość wykorzystywania maksymalnie 16-tygodniowej części urlopu w późniejszym terminie. Zgodnie ze zmianami będzie mógł wnioskować o urlop rodzicielski, który zostanie mu udzielony jednorazowo albo w maksymalnie 5 częściach. Skorzysta z niego nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko, którego dotyczy wniosek, ukończy 6. rok życia.
  1. skrócenie czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego  - Pracownik ojciec będzie miał mniej czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Obecnie są to 24 miesiące od dnia urodzenia, po zmianach będzie to 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Ojcowie będą mieli prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, który przysługuje z okazji narodzin dziecka pracownika.
  1. uprawnienia pracownika opiekującego się dzieckiem do 8. roku życia - obecnie pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Na podstawie zmian w przepisach zostanie wydłużony wiek dziecka z 4. do 8. roku życia i tym samym wydłużenie okresu, w którym pracownikowi nie będzie można bez jego zgody polecać pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.
  1. informacja o warunkach zatrudnienia pracownika – po zmianach informacja dodatkowa o warunkach zatrudnienia musi zawierać nowe informacje, między innymi takie jak: zasady dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią, inne niż określone w umowie o pracę przysługujące pracownikowi składniki  wynagrodzenia oraz świadczenia pieniężne lub rzeczowe,  wymiar przysługującego pracownikowi płatnego urlopu, obowiązujące zasady rozwiązania stosunku pracy, w tym o wymogi formalne, długości okresów wypowiedzenia oraz termin odwołania się do sądu pracy.

Dodatkowo informuję, że 21 kwietnia 2023 roku zostało opublikowane Zarządzenie nr 40/2023 Rektora Politechniki Opolskiej w sprawie Regulaminu wynagradzania.

Treść zarządzenia znajdzie Państwo w Intranecie: Regulamin wynagradzania .

Główne zmiany dotyczą wykreślenia zapisu mówiące o tym, że  maksymalne wynagrodzenie zasadnicze nie może przekraczać 200% minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla danego stanowiska pracy oraz doprecyzowaniu zapisów o wynagrodzeniu ryczałtowym projektowym. Zostały także zaktualizowane tabele dotyczące minimalnego miesięcznego wynagrodzenia nauczycieli akademickich, jak i pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

W przypadku pytań proszę o kontakt z Koleżankami z Sekcji Spraw Kadrowych lub ze mną.

Pozdrawiam
Anna Artemska
Dyrektor Dział Kadr